Opatření děkanky č. 8/2021
Opatření děkanky č. 8/2021
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních věd
Opatření děkanky č. 8/2021
Název
Provádění orientačního vyšetření a odborného lékařského vyšetření při podezření na požití alkoholu nebo jiných omamných látek
Účinnost:
18. 5. 2021
V Praze dne 17. května 2021
doc. PhDr. Alice Němcová Tejkalová, Ph.D.
děkanka fakulty
K provedení § 106 odst. 4 písm. i) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů a § 20 a § 21 odst. 2 a násl. zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, ve znění pozdějších předpisů stanovím tyto postupy při provádění orientačního vyšetření a odborného lékařského vyšetření při zjišťování požívání alkoholu či jiných omamných látek na pracovištích Fakulty sociálních věd UK (dále „fakulta“).
Toto opatření je závazné pro všechny zaměstnance pracovně zařazené na fakultě.
- Zaměstnavatel je oprávněn vyzvat zaměstnance, u kterého je důvodné podezření, že je pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky, aby se podrobil orientačnímu vyšetření nebo odbornému lékařskému vyšetření.
- Zaměstnanec je povinen se podrobit na výzvu oprávněného vedoucího zaměstnance písemně určeného zaměstnavatelem zjištění, zda není pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek.
- Zaměstnavatel je povinen zaměstnance předem seznámit, koho pověřil prováděním orientačního vyšetření a odborného lékařského vyšetření.
- Zkouška na zjištění požití alkoholu může probíhat dvěma způsoby. První formou je provedení orientační dechové zkoušky pomocí digitálního analyzátoru alkoholu v dechu (alkohol testeru). Druhou formou je odborné lékařské vyšetření.
- Orientační dechovou zkoušku může zaměstnavatel provádět v odůvodněných případech, ale i namátkově.
- Orientační dechová zkouška je prováděna zpravidla za přítomnosti dalšího svědka, aby byla zajištěna objektivita.
- Po provedení orientační dechové zkoušky musí být sepsán záznam – Protokol o provedení (orientační) dechové zkoušky na přítomnost alkoholu a podepsán pověřeným zaměstnancem, svědkem a zaměstnancem.
- Při orientační dechové zkoušce provedené analyzátorem alkoholu v dechu se další odborné lékařské vyšetření neprovádí (dechová zkouška byla provedena s prokazatelným pozitivním či negativním zjištěním na přítomnost alkoholu v dechu).
- Odmítne-li zaměstnanec uposlechnout pokyn podrobit se orientační dechové zkoušce nebo takovou zkoušku nelze provést nebo úspěšně dokončit (např. zadržování dechu), musí být provedeno odborné lékařské vyšetření.
- Odmítne-li zaměstnanec podrobit se odbornému lékařskému vyšetření na alkohol, hledí se na něho jako by byl pod vlivem alkoholu, což může vést i k okamžitému zrušení pracovního poměru (ustanovení § 55 odst. 1 písm. b) zákoníku práce).
- V případě podezření, že je zaměstnanec pod vlivem jiné návykové látky, je povinen se na základě pokynu zaměstnavatele neprodleně podrobit odbornému lékařskému vyšetření.
- Odborné lékařské vyšetření je prováděno u poskytovatele pracovně lékařských služeb v Thomayerově nemocnici v Praze - Krč; v případě podezření na požití omamných látek následně ještě v toxikologické laboratoři ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze 2.
- Při pozitivní krevní zkoušce na přítomnost alkoholu v krvi nebo pozitivní zkoušce na přítomnost jiných omamných látek má zaměstnanec povinnost uhradit zaměstnavateli náklady na provedení této zkoušky (doprava + provedení vyšetření), a to podle § 24 odst. 2 až 3 zákona č. 65/2017 Sb. V případě, kdy bylo provedeno odborné lékařské vyšetření z důvodu odmítnutí orientačního vyšetření, tak bez ohledu na výsledek veškeré náklady spojené s dopravou a s vyšetřením jdou za vyšetřovanou osobou (ustanovení § 24 odst. 4 zákona č. 65/2017 Sb.).
Přílohy:
- Protokol o provedení (orientační) dechové zkoušky na přítomnost alkoholu
- Jmenování oprávněného vedoucího zaměstnance k zjišťování alkoholu nebo jiných omamných látek u zaměstnanců FSV UK
doc. PhDr. Alice Němcová Tejkalová, Ph.D.
děkanka fakulty
Za správnost:
Bc. Angelika Hájková
vedoucí personálního oddělení